Serwery wirtualne

Serwer wirtualny jest zaawansowaną technologicznie usługą, która umożliwia utrzymanie oraz obsługę wielu domen, a także pozwala na zarządzanie pocztą elektroniczną i pełną kontrolę nad stronami WWW.

Ta fizyczna maszyna o dużej mocy obliczeniowej jest na stałe podłączona do Internetu. Dzięki temu może udostępniać użytkownikom sieci dane oraz informacje przekazywane za pomocą serwerów pocztowych i WWW/FTP czy też pozwalać na zakładanie subdomen do własnych domen. Ci klienci, którzy nie są w stanie wykorzystać tak ogromnej mocy, decyduje się na serwery wirtualne, często korzystając także ze wspólnych zasobów sprzętowych.

serwery wirtualne

Funkcje serwerów wirtualnych umożliwiają świadczenie usług hostingowych, a po zastosowaniu odpowiednich programów- również pełną emulację serwera fizycznego.

Na jednym serwerze fizycznym możemy znaleźć wiele serwerów wirtualnych, współdzielących zasoby, w tym m.in. dysk twardy, pamięć i czas pracy procesora. Podział dokonywany jest optymalnie dla wszystkich użytkowników serwera. Żaden pojedynczy użytkownik nie może szkodzić czy też korzystać z zasobów innych klientów istniejących na tej samej maszynie fizycznej.

Każdy serwer wirtualny kontrolowany jest przez specjalne narzędzia, zapewniające użytkownikom bezpieczeństwo. Dzięki temu, że nie trzeba nabywać całego serwera, tj. całej maszyny fizycznej, zyskuje się abonament za serwer wirtualny w przystępnej cenie, zamawiając tym samym tylko tę część serwera fizycznego, która rzeczywiście będzie wykorzystywana przez danego użytkownika.

Serwer wirtualny umożliwia:

-umieszczenie własnej strony WWW w sieci
-korzystanie z poczty e-mail, serwera FTP (publikowanie własnych plików w Internecie), innych usług dodatkowych (np. Autoinstalatora aplikacji)
-przypisanie nieograniczonej ilości domen do serwera

Zaletami korzystania z serwerów wirtualnych są: niski koszt utrzymania (kilkanaście złotych miesięcznie), łatwość obsługi i bezpieczeństwo świadczone przez profesjonalnego dostawcę, który dba o funkcjonalność serwera, aktualizację i łącza. Niestety w przypadku nadmiernego wykorzystywania serwera przez jednego użytkownika, może to doprowadzić do znacznego spadku wydajności całej maszyny.

Serwery wirtualne stanowią wyodrębnioną powierzchnię na dysku serwera i umożliwiają założenie m.in. strony WWW z własną domeną, konta poczty e-mail, sklepu internetowego oraz innych usług www. Własny (wirtualny) serwer pozwala przenieść działalność do Internetu, a potem rozwijać ją na nieograniczonym rynku, jakim jest sieć. Serwery wirtualne stanowią zatem idealną usługą dla małych oraz średnich firm.

Polecamy także przeczytać: